Számít-e, hogy milyen környezet, csapat veszi körül a vezetőt?
A vezetői lét kihívásokkal teli és felelősségteljes.
Valóban sokat nyom a latba a csapatmunka?
A vezetőknek számos kihívással, stresszel és felelősséggel kell szembenézniük a munkájuk során. Ez nemcsak a teljesítményüket, hanem a mentális egészségüket is befolyásolhatja.
A vezetők mentális egészségének megőrzése érdekében fontos, hogy jó csapatmunkát és kommunikációt alakítsanak ki és tartsanak fenn a munkatársaikkal, a beosztottaikkal és a felsőbb vezetőkkel. Ennek lehetséges módjai között említhetjük a nyitottságot, az empátiát, a továbbképzéseken való részvételt a témában, a coachingot, a folyamatos visszajelzés adását és kérését is, valamint a különböző stresszkezelési technikák alkalmazását.
Fontos, hogy vezetőknek is legyen lehetőségük a feltöltődésre, a szabadság kihasználására, a munka és a magánélet egyensúlyának fenntartására.
A jó csapatmunka és a kommunikáció négy módon védheti meg a vezetők mentális egészségét, így segítve a rezilienciát is.
- Csökkenti az izolációt.
Segít a vezetőnek elkerülni az elszigetelődést, amely a vezetői izolációhoz vezethet. A vezetői izoláció akkor alakul ki, amikor egy vezető nem kap visszajelzést, támogatást vagy őszinte véleményt a környezetétől. Ez a jelenség negatívan hat a vezető önbizalmára, motivációjára és egészségére. A jó csapatmunka és a kommunikáció lehetővé teszi a vezetőknek, hogy kapcsolatot tartson másokkal, megossza a tapasztalatait, a kihívásait és a megoldásait, valamint bizalmat és tiszteletet építsen ki a munkatársaival. - Növeli az elégedettséget.
Hozzájárul a vezetők munkahelyi elégedettségéhez. Azok a vezetők, akik jól együttműködnek és kommunikálnak a csapatukkal, nagyobb valószínűséggel érzik magukat hatékonynak, elismertnek és értékeltnek. A jó csapatmunka és a kommunikáció segít a vezetőknek abban, hogy örömet találjanak a munkájukban, büszkék legyenek az eredményeikre, és elismerjék a csapatuk hozzájárulását. A munkahelyi elégedettség javítja a vezetők hangulatát, önértékelését és mentális állapotát. - Csökkenti a konfliktusokat.
Segíti a vezetőket a konfliktusok megelőzésében és kezelésében a munkyhelyen. A konfliktusok stresszt, feszültséget, haragot és frusztrációt okozhatnak a vezetőknek, ami ronthatja a mentális egészségüket. A jó csapatmunka és a kommunikáció elősegíti a vezetők és a munkatársak közötti együttértést, tiszteletet és megértést. Továbbá, lehetővé teszi a vezetőknek, hogy nyitottan és őszintén beszéljenek a problémákról, konstruktív kritikát adjanak és fogadjanak, valamint közösen keressenek megoldásokat. - Növeli a tanulást.
Segít a vezetőknek fejleszteni a tudásukat, a készségeiket és a képességeiket. Azok a vezetők, akik jól együttműködnek és kommunikálnak a csapatukkal, többet tanulnak másoktól, új ötleteket és perspektívákat kapnak, és jobban alkalmazkodnak a változó körülményekhez. Támogatást nyújt abban, hogy a vezetők folyamatosan fejlődjenek, kihívásokkal szembesüljenek, és új lehetőségeket fedezzenek fel. A tanulás javítja az önbizalmat, kreativitást és mentális rugalmasságot.
Összefoglalva, a jó csapatmunka és a kommunikáció nagyon fontos a vezetők mentális egészségének megőrzéséhez, hiszen:
- Csökkenti az izolációt, növeli az elégedettséget,
- Csökkenti a konfliktusokat és növeli a tanulást,
- Segít a vezetőknek abban, hogy boldogabbak, egészségesebbek és sikeresebbek legyenek a munkájukban,
- Nemcsak a vezetők, hanem a csapatok és a szervezetek érdeke is.
Mindezek mellett persze nem elhanyagolható az a tény sem, hogy a vezetők vajmi ritkán dolgoznak teljesen egyedül. Az ő munkájukat, teljesítményüket és sikerességüket a mellettük álló csapat alapjaiban határozza meg és befolyásolja. Így kiemelten fontos szerepet játszik a velük folytatott kommunikáció hatékonysága, következésképp a csapat eredményessége.
A hatékony csapatépítésről számtalan hasznos cikket olvashatunk. Mi most egy, a CIPD átal íródottat hozunk példának.
A cikket szakmailag támogatta és írta Rády Eszter.