A családbarát vezetés olyan vezetői magatartás, amely figyelembe veszi a munkavállalók családi élethelyzetét, igényeit és elvárásait, támogatja őket a munka és a magánélet összehangolásában.
A családbarát vezetés négy fő jellemzője lehet:
- Rugalmasság: a vezető lehetőséget ad a munkavállalóknak a munkaidő, a munkahely és a munkafeladatok testreszabására, hogy jobban illeszkedjenek a családi kötelezettségeikhez és szükségleteikhez.
- Vezetői empátia: a vezető megérti és ismeri a munkavállalók családi kihívásait és problémáit, és segít nekik megoldani vagy kezelni azokat. A vezető együttérző és támogató kommunikációt folytat a munkavállalókkal, és biztosítja számukra a szükséges erőforrásokat és információkat.
- Hitelesség: a vezető elkötelezett és hitelesen kiáll a családbarát szemlélet és kultúra kialakításában, fenntartásában a szervezetben. A vezető példát mutat a családbarát értékek és normák betartásával, és ösztönzi a munkavállalókat és a kollégákat is erre. Bevonja a munkavállalókat a családbarát intézkedések tervezésébe és értékelésébe, visszajelzést ad nekik a teljesítményükről és elégedettségükről.
- Együttműködés: a vezető együttműködik a munkavállalókkal, a családtagjaikkal, a partnerekkel és az érdekképviseletekkel a családbarát munkahely megteremtése és fejlesztése érdekében. A vezető elősegíti a munkavállalók közötti információ- és tapasztalatcserét, a csapatmunkát és a konfliktusmegoldást. Továbbá, nyitott a külső és belső jó gyakorlatok megismerésére és alkalmazására.
A családbarát vezetésnek számos előnye van mind a munkáltató, mind a munkavállaló szempontjából.
A Harvard Business Review által íródott bejegyzés is a fentieket erősíti meg konkrét példán keresztül, mely láttatja milyen hatás érhető el családbarát vezetéssel. Megoszt további négy tippet is, melyek segítik a vezetőket rugalmasságuk növelésében:
- Fókuszban a „mi”, nem pedig a "hogyan" és a "mikor". Napjainkban az online tér könnyen elérhető és flexibilis lehetőséget nyújt, hogy feladatainkat az iroda falain kívül is ugyanolyan hatékonyan lássuk el.
- Mérjük hatékonyabban a teljesítményt és legyünk folyamatos visszajelzéssel. Ne ragaszkodjunk a hagyományos, évi egyszeri, kötelező szagú teljesítményértékelésekhez.
- Delegáljunk, coach-oljunk és adjuk meg a lehetőséget a dolgozóknak arra, hogy elnyerjék a bizalomkártyát.
- A vezető maga is állítson követendőt példát beosztottjai előtt. Legyenek számára is fontosak a képviselt értékek. A hitelesség kulcs.
A családbarátvezetés előnyei közé tartozhat, hogy hozzájárul a munkavállalók motivációjának, elkötelezettségének, elégedettségének, teljesítményének és egészségének javulásához, valamint a fluktuáció, a betegszabadság, a konfliktusok és a stressz csökkenéséhez. Ezen túlmenően javíthatja a szervezet imázsát, versenyképességét, innovációs képességét, ügyfél- és munkaerő-piaci vonzerejét, valamint a társadalmi felelősségvállalását (CSR), melyek együttesen és alapjaiban vannak hatással az Employer Brandingre (vállalati márka) is.
A családbarát vezetés és a családbarát munkahely kapcsolatáról számos szociálpszichológiai és tudományos kutatás született, amelyek alátámasztják a fent említett előnyöket.
Néhány további példa ezen előnyökre:
- Hatása jelentős a munkavállalók munkahelyi és családi elégedettségére, valamint a munka és a család közötti konfliktusokra és kiegyensúlyozottságra.
- A családbarát vezetés és a munkavállalók elkötelezettsége, lojalitása és teljesítménye közötti összefüggés.
- Az ilyen fajta vezetés és az ezt támogató szervezeti kultúra, a munkahelyi légkör, a munkavállalók közötti bizalom és együttműködés kapcsolatát erősíti.
- A családbarát vezetés és a szervezet versenyképessége, innovációs képessége, ügyfél-elégedettsége és társadalmi felelősségvállalása közötti összefüggés erős.
Szerencsére, egyre több vállalat ismeri fel, mennyire jelentős hatása van mindennek a munkavállalói jóllétre. Ha olyan munkahelyi környezetbe érkezhetünk, ahol a vezetés támogatja a dolgozó holisztikus (élete egyetlen területét sem kell kizárnia a vállalat falai között) jelenlétét, azzal hozzájárul a fent említett előnyökhöz. Nyugodtabbak, kiegyensúlyozottabbak lehetnek a mindennapok, így hozzájárulva a jobb és magasabb színvonalú teljesítményhez, a pozitív munkavállalói élményhez. Mindezek mellett pedig továbbra se felejtsük el, hogy a vállalat sikere és hatékonysága hosszútávon kielégítőbbé és meghatározóbbá válhat, amely óriási versenyelőny a mai feszes piacon, ahol speciális és egyre magasabb munkavállalói igényeknek kell megfelelni.
Merjünk bátrak lenni, és az embert kerek egészként kezelni mindennapi munkája során.
A fenti témához kapcsolódóan érdekes lehet egy korábbi bejegyzésünk a munka és a magánélet egyensúlyának megtalálásában, valamint egy, a Hrpwr által íródott cikk is.
A cikket szakmailag támogatta és írta Rády Eszter, valamint Takács-Tóth Evelin.