Vezetők rizikófaktora: a vezetői izoláció (avagy az elszigetelődés)

Sokszor azt gondolhatják, hogy a csapatépítő tréning csak a csapatnak szól. A csapat tagja és része azonban a vezető is.

A vezetői izoláció akkor alakul ki, amikor egy vezető elszigetelődik a környezetétől, és nem kap visszajelzést, támogatást vagy őszinte véleményt a munkatársaitól, beosztottjaitól vagy felsőbb vezetőitől.

Izoláció
Ez a jelenség nemcsak a vezető hatékonyságát, motivációját és egészségét veszélyezteti, hanem a szervezet teljesítményét és kultúráját is negatívan befolyásolhatja.

Kihat és hozzájárul a stresszszint növekedéséhez, a kiégéshez is. Ha a szervezetet úgy képzeljük el, mint egy piramist, akkor annak csúcsán a vezető áll, aki példaképként, követendő személyként tölt be meghatározó szerepet. Óvatosan kell azonban bánni az ezzel járó felelősségi körrel.

A vezető által tapasztalt izoláció és az ebből fakadó bizonytalanság, gyengébb teljesítmény (akár személyes, akár vállalati oldalon) kihathat a csapatokra, az egyénekre és végeredményképp a teljes szervezetre, a döntéshozatali folyamatok sikerességére.

Olvasd el a Forbes oldalán Eric Logan cikkjét, amely szintén a témában íródott.

Az izoláció azonban visszavezethető a hatalom dinamikájára is.

A vezető személyisége alapjaiban határozza meg, hogy mennyire nagy eséllyel válik magányossá.

Ugyanakkor, ha képes ezt felismerni és dolgozni rajta, nyertesként is kikerülhet a helyzetből.

A vezetői izoláció megelőzésének és kezelésének legfontosabb eszközei között van:

  • A csapatmunka és
  • A kommunikáció.

A vezetőnek nyitottnak kell lennie az őszinte visszacsatolásra, a párbeszédre és a konstruktív kritikára, annak érdekében, hogy javítani tudjon a gyengeségein (mert bizony mindenkinek vannak) és érezhető legyen a kölcsönös támogatás.

Bizalmat és tiszteletet kell kialakítania a munkatársaival. Nem szabad félnie attól, hogy segítséget kérjen, tanuljon másoktól, vagy elismerje a hibáit. Az oda-vissza tanúsított bizalom döntő jelentőségű.

A bizalom az elköteleződés, őszinteség, megbízhatóság, következetesség és a becsületesség állandó körforgásának alapja.

Mindehhez talán az első és legfontosabb lépés, hogy a vezető beismerje, elismerje azt, hogy ő maga is ember, emberi érzésekkel, melyeket (segítséggel, ha szükséges) felszínre kell hoznia és tudatosítania önmagában, elfogadnia azokat. Csak így lehet képes empátiával és megértéssel, csapatban, másokkal együttműködve dolgozni.

A vezetőnek érdemes rendszeresen kapcsolatot tartania mentorokkal, más vezetőkkel, akik hasonló helyzetben vannak, így megoszthatják egymással a tapasztalataikat, a kihívásaikat és a megoldásaikat. Ugyanakkor az önállóan végzett munka, az önreflexió is hatalmas segítségére lehet a vezetőnek, aki így képessé válik saját érzései és reakciói megértésére.

További lehetőségek is segíthetik a vezetőt az izoláció elkerülésében, megelőzésében, mint például:

  • A munka és a magánélet fokozott tisztelete, törekvés a minél harmonikusabb egyensúlyra.
  • Részvétel önkéntes tevékenységekben, mellyel a vezető érzi, hogy egy nagyobb közösség értékes tagja, akinek hozzájárulása további értéket teremt a társadalom és a helyi közösség számára.

Ha mindezek segítségével sikerül a vezetőnek autentikusnak (önmaga) maradni, az tovább erősítheti a bizalmat és a munkahelyi kapcsolatokat.

A vezetői izoláció egy komoly kockázat, amelyet nem szabad figyelmen kívül hagyni, hanem fel kell ismerni és kezelni kell. Az elmúlt évek extra kihívást jelentettek. Leginkább a Covid-19 járvány óta (habár már előtte is volt példa erre) még inkább elterjedt home office vagy a teljesen remote (távoli) munkavégzésre való igény megnövekedése. Plusz teher és súly a vezető vállán az, hogy a virtuális csapatmorált, összhangot, sikeres együttműködést, ezáltal a hatékony munkát fenntartsa. S habár a rendszeres online meetingek segítséget nyújtanak és kapcsolódási pontokra adnak lehetőséget, egyre többen ismerik fel az irodai jelenlét mellett folytatott munka jobb hatékonyságát, közösségépítő és megőrző szerepét.

A vezetői izoláció nem csak a vezetőt, hanem az egész szervezetet érinti, ezért mindenkinek érdeke, hogy megelőzzék vagy megszüntessék, éppen ezért az ellene való küzdelem nemcsak a vezető felelőssége. Ugyanúgy a munkatársaké, a beosztottaké és a felsőbb vezetőké is.

Proaktív lépésekkel, együttműködve, nyíltan kommunikálva és támogatva egymást, a vezetők és a csapatok elkerülhetik az izolációt, és növelhetik a hatékonyságot, az elégedettséget és a sikerességet.

Fontos törekedni arra, hogy ilyen vagy ehhez hasonló kultúra kialakítását erősítsük és szorgalmazzuk.

Hasonló témában íródott posztunk segíthet abban, hogy felismerd és kezeld a vezetői magányt és kiégést. Posztunkat itt olvashatod.

A vezetőfejlesztés részeként, az általunk is biztosított coaching keretein belül lehetőséget kaphat a vezető, hogy elakadásán, az izoláció problémáján egy szakemberrel dolgozzon együtt, akár megelőzés gyanánt, akár már fennálló és kezelendő helyzet esetén. Lépj velünk kapcsolatba.

A cikket szakmailag támogatta és írta Rády Eszter, valamint Takács-Tóth Evelin.

Mindset For You

Veled dolgozunk: embereket fejlesztünk, rugalmasabb csapatokat építünk, és tartós szervezeti átalakulást érünk el.
Veled dolgozunk: embereket fejlesztünk, rugalmasabb csapatokat építünk, és tartós szervezeti átalakulást érünk el.
Vágjunk Bele!
crossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram